známy
17. 3. 2010
Nezabúdajte na známych
Najčastejší spôsob, ako si nájsť novú prácu, je podľa prieskumov tip alebo odporúčanie od známeho. Skúsili ste to taktiež? Príbuzný, bývalý kolega alebo kamarát, ale aj sused alebo spoluhráč zo squashu, známy z dovolenky, profesor zo školy... každý z nich vám môže dať cennú informáciu. Rozhoďte siete! Prejdite si tiež staršie adresáre a neobávajte sa oživiť aj dávne kontakty.
Prečo kontaktovať známych?
väčšina formalít ide nabok, komunikácia je otvorenejšia
poznáte svojich „informátorov” a oni poznajú vás ; vy sa môžete viac spoľahnúť na vierohodnosť informácií, oni zase poznajú vaše schopnosti a odhadnú, či do firmy dobre „zapadnete” a či vám miesto bude vyhovovať
známy vám poskytuje nepriame referencie. Kto by vás svojím menom odporučil bez toho, aby nebol presvedčený o vašich schopnostiach a kvalitách?
vo väčšine prípadov sa váš nástup do zamestnania urýchli, odpadne niektoré z kôl výberového konania
môžete sa takto dozvedieť aj o pracovných miestach, ktoré firma ešte neinzeruje, ani nie sú zadané na výber žiadnej personálnej agentúre
môže sa stať, že niekde vytvoria pozíciu priamo pre vás, lebo im tým, že hľadáte zamestnanie, vnuknete myšlienku, že by ste mohli byť pre ich firmu prínosom bez toho, aby o tom predtým uvažovali
vďaka osobnej známosti vo firme, kde sa o miesto uchádzate, sa môžete o firme dozvedieť množstvo informácií, ktoré by ste niekedy odhaľovali niekoľko mesiacov
Každá minca má dve strany
Kontakt cez známych má samozrejme – ako všetko v živote – aj svoje tienisté stránky:
Ak prídete do firmy tzv. „cez známeho”, kolegovia alebo podriadení to môžu niekedy vnímať ako „protekciu“. Ich postoj ovplyvní spôsob, akým prebehlo výberové konanie a ako je komunikovaný váš nástup, taktiež to, či prijatie bolo v súlade s bežnými firemnými pravidlami a v neposlednom rade to, ako sa vy sami zhostíte svojich úloh. Prijatie cez známeho teda niekedy na vás kladie vyššie nároky a musíte počítať s tým, že kolegovia budú bedlivo sledovať, či obstojíte.
Niekedy vás môže ponuka známeho nadchnúť tak, že by ste si najradšej „tľapli“. Ani v tomto si nezabudnite získať všetky údaje a dostupné informácie, preveriť nezávislé referencie, zvážiť všetky pre a proti. Unáhlené rozhodnutia nie sú na mieste.
Vždy sa vyplatí ešte pred nástupom otvorene komunikovať váš „vzťah so známym” a definovať si jeho "pracovnú podobu", ak je zo spoločnosti, kam máte nastúpiť. Toto pravidlo sa nedodržuje a výsledkom je rozčarovanie na oboch stranách. Žiadna zo strán by nemala mať prehnané očakávania a je celkom nutné si tieto očakávania dopredu vzájomne vyjasniť.
Nie je to príjemné, ale môže sa stať, že váš známy váš nástup do firmy neodporučí. Je to jeho právo. Nezúfajte a vedzte, že priateľmi môžete zostať aj napriek tomu (a možno práve preto), že spolu nebudete pracovať.
Známy vám môže odporučiť aj pozíciu u iného zamestnávateľa - kde má trebárs zase on známeho - prípadne vám dá tip na firmu, o ktorej sa domnieva, že by pre vás mohla mať uplatnenie. Aj v takom prípade je výhodou uviesť do svojho sprievodného listu prípadne alebo zmieniť v telefonáte meno človeka, od ktorého ste kontakt získali. Posilní to vašu pozíciu, najmä ak je váš známy vo svojom odbore uznávaný.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.