Nezamestnaný neznamená flákač
17. 3. 2010
Nezamestnaný neznamená flákač
Zhodnotenie situácie
Ak ste už v pozícii nezamestnaného, je dobré sa zamyslieť nad nasledujúcimi otázkami:
• V ktorých požiadavkách na nové zamestnanie som ochotný zľaviť, ktoré sú pre mňa zásadné?
• Chcem vôbec nastúpiť znovu do zamestnaneckého pomeru? Neláka ma samostatné podnikanie? Zásadná otázka, či skôr odpoveď. Dôležité je, aby ste si uvedomili, že všetko má svoj rub a líce.
• Som finančne závislý na novom zamestnaní? Ak nie, ako dlho môžem žiť z finančnej rezervy? Finančná stránka veci je zásadnou pre každého, ale predovšetkým v situácii, keď sú na vašom príjme závislé ďalšie osoby, popr. splácate hypotéku a pod. Môže potom hrať zásadnú rolu pri vašom rozhodovaní o prijatí/neprijatí určitej ponuky, úvahách o možnostiach rekvalifikácie, ktorá je vždy finančne aj časovo náročná atď.
• Ako sa k mojej súčasnej situácii stavia rodina, najbližší? Ako ja vnímam ich postoj? Postoj vášho najbližšieho okolia je zásadný pre vás a pre vašu psychickú pohodu.
• Existuje jedna vec, ktorú ak by ste zmenili, priniesla by väčšiu šancu pre vaše uplatnenie? Ste ochotní ju zmeniť?
Naplánovanie ďalších krokov
Je jasné, že vaše ďalšie kroky vyplynú z odpovedí na predchádzajúce otázky. Rozhodne nenechávajte svoj pracovný osud na jednom variante. Buďte aktívni a otvorení. Krokom, ktorý môžete urobiť okamžite, jevystavenie svojho CV tak, aby si ho potenciálni zamestnávatelia jednoducho všimli.
Tip: Hľadáte stály pracovný pomer a pri pohovore sa objaví možnosť pracovať na určitom mieste na dobu určitú. Zvážte, či nie je dobré túto ponuku využiť. Firmy si často osvedčených “brigádnikov” rady ponechajú aj na dobu neurčitú.
Zachovanie rovnakého životného štýlu je podľa psychológov jeden zo zásadných faktorov nutných pre zvládnutie prechodného obdobia bez pravidelného zamestnania. Dodržujte denný režim, v “pracovnom čase” sa venujte aktivitám smerujúcim k hľadaniu nového zamestnania, pracujte doma, venujte sa trebárs dobrovoľníckej činnosti…
Mobilita je často používaným termínom ako zo strany personalistov, tak predovšetkým zahraničných firiem, ktoré si svoje pobočky otvorili v Českej republike. Je to ochota zmeniť bydlisko, nečakať, že práca príde za vami, ale ísť za ňou. Všeobecne v našej krajine je pracovná mobilita nízka, len málokto uvažuje o zmene bydliska kvôli zamestnaniu. Výnimky sa nájdu predovšetkým v manažérskych pozíciách. Táto neochota je daná historicky, mení sa ale najmä u mladých ľudí s rozšírením pracovných horizontov po vstupe do EÚ.
Rekvalifikácia je ďalším “zaklínadlom” pri hľadaní zamestnania. Znamená relatívne radikálnu zmenu vašej pracovnej dráhy. Musíte však počítať s tým, že príprava na novú špecializáciu si vyžiada čas aj financie. Podporu môžete hľadať na Úradoch práce, ďalej si sami môžete nájsť v špecializovaných agentúrach kurzy, ktoré majú aj štátom garantovaný certifikát. Ten je dôležitý ako doklad o odbornom vzdelaní pri hľadaní novej práce.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.