Ako sa pripraviť na prijímací pohovor
15. 3. 2010
Prišlo vám pozvanie na prijímací pohovor do firmy, o ktorú sa zaujímate? Do radosti sa miesi aj trochu úzkosti. Čo vás na ňom čaká? Ak chcete zanechať presvedčivý dojem, musíte sa naň seriózne pripraviť.
Ešte pred pohovorom je nevyhnutné zistiť si o firme čo najviac. Tieto informácie sa vám môžu veľmi zísť, ak príde na rad otázka, čo o firme viete a prečo sa uchádzate o miesto práve v nej.
A ona sa zvyčajne objaví. Vtedy sa môžete blysnúť podrobnými vedomosťami (viem, že plánujete rozšíriť oddelenie..., mohli by ste i viac povedať o projekte...). Plusové body sú na vašej strane.
Na hľadanie informácií o firme využite nielen jej internetovú stránku a propagačné materiály, ale aj odbornú tlač či portály, napríklad www.etrend.sk. Pokiaľ poznáte niekoho z firmy, opýtajte sa aj jeho na všetko, čo vám pomôže utvoriť si lepší obraz o jej fungovaní, o kladoch i nedostatkoch – o tých však radšej na pohovore nehovorte.
Takisto si pred pohovorom dôkladne preštudujte svoje podklady a uložte si do pamäti, akým spôsobom ste sa v nich prezentovali. Nie je nič horšie, ako neovládať údaje z vlastného životopisu.
Pozorne si zistite adresu firmy a za každú cenu dodržte termín a čas pohovoru. Nespoliehajte sa na to, že pred odchodom vyberiete zo skrine vhodné oblečenie.
Radšej sa presvedčte, že máte košeľu alebo blúzku vyžehlenú, že nechýbajú gombíky a na odeve nezostali škvrny od minulej oslavy. Nezabudnite si vyčistiť topánky. Svoj zovňajšok rozhodne nepodceňujte.
Vás náprotivok si počas niekoľkých sekúnd urobí o vás názor, ktorý sa neskôr iba veľmi ťažko zmení. Je jasné, že v takom krátkom čase hrajú rolu najmä vizuálne dojmy, teda odev, držanie tela, mimika a gestikulácia.
O čo v rozhovore ide
Hodíte sa do tímu? Aké máte výrazné charakterové vlastnosti? O to predovšetkým ide tým, ktorí sa s vami budú rozprávať. Na základe vašich podkladov si už o vás urobili určitý obraz.
Rozhovor by mal tento prvotný dojem buď potvrdiť, alebo vyvrátiť. Sympatickým dojmom pôsobí aj ten, kto počas rozhovoru udržiava častý očný kontakt. Dávate tým najavo, že pozorne počúvate a premýšľate o tom, čo váš partner hovorí.
Nedávajte najavo nervozitu, nerozhodnosť a ostýchavosť, v pohovore nemajú miesto. Ak sa vám podarí presvedčiť, že prácu zvládnete, že ste spoľahliví, už ste dosiahli veľa.
Počas pohovoru sa nebojte pýtať na veci, ktoré vás o firme a o práci, na ktorú ste sa prihlásili, zaujímajú. Vaše otázky prezrádzajú, že ste o mieste dôkladne premýšľali a váš záujem oň je skutočný.
Aké otázky možno očakávať
Aj keď nemožno vytušiť každú otázku, je rozumné sa vopred pripraviť na tie, ktoré určite dostanete. Klasické otázky, pri ktorých nesmiete váhať, sú napríklad: Prečo sa uchádzate o toto miesto?
Partner chce zistiť vašu motiváciu. Chcete tu naozaj pracovať alebo je to iba jedna z možností? Uchádzate sa súčasne aj o iné miesto? Môžete pripustiť, že sú dve-tri miesta, kde je situácia zatiaľ ešte otvorená. Ale najradšej by ste pracovali tu, pretože...
Uveďte niekoľko argumentov, ktoré podľa vášho názoru robia dané miesto zaujímavým. Prečo by sme vás mali prijať? Tu je priestor na zdôraznenie vašich schopností a kvalifikácie. Výborné komunikačné a organizačné schopnosti, dosiahnuté výsledky či znalosť jazykov.
Už sme spomínali otázky typu: Čo viete o našej firme? Odpoveďou môžete dokázať svoju motiváciu, ale bez dôkladnej prípravy touto skúškou neprejdete.
Mali by ste poznať základné údaje o firme, oblasti, v ktorých podniká, portfólio výrobkov a služieb, veľmi užitočné sú aj informácie o konkurencii. Cieľom odpovede je ukázať, že stojíte práve o toto miesto, práve v tejto firme.
Ako by mali prebiehať prvé týždne vášho uplatnenia v našej spoločnosti? Zdôraznite pripravenosť a ochotu pracovať hneď od prvého dňa naplno. Súčasne však vyjadrite želanie, aby vám dali k dispozícii skúseného pracovníka, na ktorého sa budete môcť kedykoľvek obrátiť so svojimi otázkami.
Čo sa vás zrejme budú pýtať
• Prečo sa uchádzate o toto miesto?
• Prečo by sme vás mali prijať?
• Čo viete o našej firme?
• Aké pracovné prostredie vám vyhovuje?
• Aké sú vaše silné a slabé stránky?
• Aký plat očakávate?
Aké pracovné prostredie vám vyhovuje? V odpovedi na túto otázku by ste sa mali predstaviť ako zanietený tímový hráč, ktorý výborne komunikuje so svojimi kolegami a rád rieši problémy v tíme. Mali by ste dávať dôraz na dobré medziľudské vzťahy a príjemnú atmosféru, a nie na materiálnu stránku zamestnania.
Zvyčajne padne aj otázka, aké sú vaše silné a slabé stránky. Nik však v skutočnosti nechce počuť o vašich slabostiach a prednostiach. Môžete sa primeranou formou zmieniť o svojich komunikačných schopnostiach alebo o tom, že vám tímová práca a tímové riešenie problémov vyhovuje viac než samostatný „boj“.
Zložitejšie je nájsť odpoveď na to, aké sú vaše slabé stránky. Skúste reagovať primerane sebakriticky. Absolventi môžu napríklad uviesť nedostatok praxe, prípadne to, že teória osvojená na vysokej škole sa nemusí vždy zhodovať s praxou.
Vaše najväčšie úspechy a neúspechy? Nemali by ste vymenovať len úspechy z osobného života (napríklad športové). Stručne popíšte niektorú z úloh, ktorú sa vám podarilo v práci vyriešiť, napríklad konkrétny projekt.
Absolventi môžu uviesť úspešné riešenie problémových úloh a prípadových štúdií v rámci vysokoškolských seminárov, súťaží a podobne. O neúspechu hovorte len v prípade, keď sa vás personalista naň výslovne pýta. Potom môžete spomenúť situáciu, keď sa vám nepodarilo dodržať celkom termín, ale vyhnite sa výpočtu úloh, ktoré sa skončili totálnym neúspechom.
Koľko si zapýtať
Jednou z otázok bude pravdepodobne aj tá, ktorou si váš budúci zamestnávateľ bude chcieť zistiť vašu predstavu o tom, aký by mal byť primeraný plat za ponúkané miesto. Príliš suverénna odpoveď na túto otázku nie je namieste.
Každý kandidát by mal poznať svoju hodnotu na trhu práce a dokázať sa realisticky oceniť. Majte teda pripravenú sumu, ktorú si predstavujete ako svoj hrubý mesačný plat. Nemá význam spomínať rozpätie, lebo je pravdepodobné, že skončíte na jeho dolnej hranici.
Svoje želanie musíte podložiť argumentmi. Pri argumentácii o výške platu nestačí poukazovať na priemerný plat v odbore alebo životné náklady.
Firma si prostredníctvom vás kupuje predsa určitú službu. Vašou úlohou je presvedčiť, že dostane za svojepeniaze to, čo očakáva, teda váš výkon. A preto musíte presvedčivo prezentovať svoju kvalifikáciu, odborné a jazykové znalosti, zahraničné stáže a najmä chuť pracovať.
Nedajte sa odradiť prvými nesúhlasnými protiargumentmi, pokojne, ale nie až priveľmi nástojčivo, ukazujte platy v konkurenčných firmách na rovnakých pozíciách s rovnakými kvalifikačnými požiadavkami. Tie si však ešte pred pohovorom zistite, aby ste mali v rukáve svoje tromfy.
Ako všade inde aj pri vyjednávaní o výške platu je výhodná určitá flexibilita. Ak partner trvá na svojom, môžete sa pokúsiť „dorovnať“ výšku platu napríklad firemným mobilom, autom či predĺženou dovolenkou.
Alternatívou je aj dohoda o plate na skúšobnú lehotu a po jej absolvovaní sa mzda automaticky zvýši. Takúto dohodu si však musíte ustrážiť v pracovnej zmluve, inak z nej nezostane nič.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.